Mark Twain kimdir? Mark Twain hayatı, biyografisi ve eserleri nelerdir? Mark Twain ne zaman yaşamıştır? Loti Kitap ekibi olarak sizler için Mark Twain’i araştırdık.

Mark Twain Kimdir?

Asıl adı Samuel Langhorne Clemens olan Mark Twain, Amerikalı mizahçı, roman yazarı ve öğretmendir.

Mark Twain, 30 Kasım 1835 tarihinde ABD’nin Missouri kentinde doğmuş ve 21 Nisan 1910 tarihinde ABD’nin Connecticut kentinde vefat etmiştir. Twain, Amerikalı yazarların en tanınmış ve en etkili isimlerinden biridir. Edebiyat dünyasında özellikle mizahi eserleri, macera romanları ve günlük yaşamını mizahla işlemesiyle tanınır.

“Tom Sawyer’ın Maceraları” ve “Huckleberry Finn’in Maceraları” adlı iki romanı, Mark Twain’in en tanınmış eserlerinden ve Amerikan edebiyatının klasiklerinden sayılır. İki eser de günlük yaşamın mizahi bir şekilde ele alındığı ve çocukluk döneminin maceralarını anlattığı romanlardır.

Eserlerinde gülmenin güzelliğini, esaretin ne kadar kötü bir şey olduğunu anlatmaya çabalamış ve “iki kulaç derinlik” anlamına gelen bir denizcilik terimi olan “Mark Twain” takma adıyla birçok eser yayımlamıştır.

 

Mark Twain adıyla imzaladığı ilk eseri “Carson’dan Mektup” adlı makalesidir.

 

Yaşadığı dönemde halk arasında popüler birisi olan Twain, daktilo makinesini ilk kullananlardan birisidir ve daktilo ile yazan ilk romancı olarak anılır. Kariyerinin zirvesinde döneminin en önemli Amerikan ünlüsü olduğu düşünülür.

Mark Twain, Amerikan edebiyatının en önemli yazarlarından biri olarak kabul edilir. Eserleri hala geniş bir okuyucu kitlesi tarafından okunmaktadır ve edebiyat dünyasındaki etkisi devam etmektedir. Twain’in eserleri, mizahi anlatımı, toplumsal eleştirileri ve karakter gelişimiyle tanınır ve edebiyatın klasiklerinden biri olarak kabul edilir.

 

Mark Twain Kimdir?

 

 

Mark Twain’in; William Dean Howells, Booker T. Washington, Nikola Tesla, Helen Keller ve Henry Huttleston Rogers gibi birçok ünlü arkadaşı vardı. Arkadaşı William Faulkner, Twain’i “İlk gerçek Amerikan yazarıdır ve biz hepimiz onun sadece varisleriyiz” diyerek onurlandırmıştır.

 

 

Mark Twain Hayatı

Mark Twain, 30 Kasım 1835 günü ABD’nin Missouri kentinde yedi çocuklu bir ailenin altıncı çocuğu olarak dünyaya geldi. Twain, sağ kalan üç kardeşten birisiydi. Ailesi, Mark henüz 4 yaşındayken Mississippi Nehri yakınlarındaki Hannibal’a taşındı. Esnaflık ve avukatlık yaparak geçimlerini sağlamaya çalışan babasını on bir yaşında iken zatürreden kaybeden Twain, okulunu bırakıp çırak olarak bir basımevinde çalışmaya başladı.

Twain on sekiz yaşına geldiğinde ABD’nin farklı eyaletlerini gezmeye başladı, bu arada çeşitli matbaalarda çalıştı. Dört yıl sonra Missouri’ye döndüğünde Mississippi Nehri’ndeki buharlı gemilerde kaptanlık yapmak istedi. Kaptanlık sınavlarına hazırlandı ve kazandı. Nehrin her yerini öğrenmesi 2 yılını aldı. Romanlarını bu bölgedeki gözlemlerine dayanarak yazdı.

Yaptığı işte kendisine eşlik eden kardeşi Henry’yi bir gece rüyasında, çalıştığı gemide yanarak öldüğünü görmesi ve 1858 yılında rüyasındaki olayın aynen gerçekleşmesi Twain’i çok etkiledi. Kardeşinin ölümünden bir parça kendini sorumlu tuttu ve bu olaydan sonra parapsikoloji ile ilgilendi.

Twain, 24 yaşında kaptanlık ehliyetini aldı ve Amerikan İç Savaşı çıkana kadar nehirde kaptanlık yaptı. Savaşa gönüllü olarak katıldı, ancak daha sonra ayrılıp Nevada’da vali olan ağabeyi Orion’un yanına gitti.

Twain’in bir maden ocağı kampında madencilerden dinlediği yerel bir öyküyü kendi ağzından anlattığı “Claravas’ta Zıplayan Kurbağa Kutlaması” adlı hikâyenin 18 Kasım 1865 günü New York Saturday Pres adlı gazetede yayımlanmasıyla edebiyat alanında çıkış yaptı.

Olivia Langdon ile 1870 yılında New York’ta evlendi. Bir süre eşi ile birlikte New York’un Buffalo kentinde yaşadı; bir gazetede editör ve yazar olarak çalıştı. Çiftin ilk çocuğu bu yıllarda dünyaya geldi ancak 19 aylıkken difteriden öldü. 1872, 1874 ve 1880 yıllarında sırasıyla kızları Susy, Clara ve Jean dünyaya geldi.

1875 yılında yayımladığı “Tom Sawyer’in Maceraları” adlı öksüz ve yaramaz bir çocuğun Mississippi’de geçen maceralarını anlattığı eseri çok sevildi.

Zengin olmak umuduyla çeşitli işlere yatırım yapan Mark Twain’in girişimleri hep para kaybıyla sonuçlandı. 1885’te kurduğu yayınevi iflas etmesine yol açtı.

Twain, 1896’da 23 yaşındaki kızı Susy’nin ölümü üzerine depresyona girdi. Borçlarını ödeyip 1900’de ülkesine dönüşüne kadar ailesiyle birlikte İsviçre, Avusturya ve İngiltere’de yaşadı. ABD’ye döndükten sonra sağlığı bozulan eşi Olivia’yı 1904’te Floransa’da kaybetti.

1905’te yetmişinci yaşını Beyaz Saray’da Theodore Roosevelt’in onuruna verdiği yemekte kutladı. 1907’de Oxford Üniversitesi kendisine fahri doktora verdi. 1906’da yazmaya başladığı otobiyografisini tamamlayamadan geçirdiği kalp rahatsızlığı sonucu 21 Nisan 1910 tarihinde Connecticut’ta hayata veda etti.

 

Mark Twain Yapıtları:

  • Tom Sawyer’ın Maceraları (1876)
  • Huckleberry Finn’in Maceraları (1884)
  • Jim Smiley ve Zıplayan Kurbağa ve Diğer Öyküler (1867)
  • Bir Cinayet, Bir Sır ve Bir Evlilik (1876)
  • Prens Ve Dilenci (1881)
  • Küçük Prens ve Sokak Çocuğu (1882)
  • Mississipi’de Yaşam (1883)
  • Saflar Yabancı Ülkede (1869)
  • Ekvatorun İzinde (1897)
  • Adem’le Havva’nın Güncesi (1904)

 

 

Kategoriler: Blog

Whatsapp'tan Ulaş!