Kitapyurdu kitap bastırma (Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık – KDY) kitap yayınlatmak isteyen yazarlar için yeni ve büyük bir hizmet olarak ortaya çıkmıştır. Kitapyurdu kitap bastırma nedir, nasıl kullanılır, nelere dikkat etmek gerekir gibi birçok sorunun yanıtı yazımızda…

Kitapyurdu kitap bastırma

Kitapyurdu kitap bastırma: Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık nedir?

Kitapyurdu kitap bastırma, kitap yayınlatmakta zorlanan yazarlar için devreye girmiş yeni nesil bir yayıncılık hizmetidir. Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık KDY olarak bilinen bu sistemle birlikte, sisteme kayıt olan yazarlar kendi kitaplarını rahatlıkla yayınlatabilmekte ve okurlara ulaşabilmektedir. Kitapların, Kitapyurdu baskı merkezinde anlık olarak üretilmesi ve gelen sipariş adedi kadar basılarak okurlara ulaştırılması şeklinde işleyen bu sistemle birlikte gereksiz kâğıt ve baskı maliyetleri de devre dışı kalmıştır. Şu ana kadar iki bine yakın yazar kitaplarını KDY üzerinden yayınlamış ve yayınlamaya devam etmektedir.

Kitapyurdu Kitap Bastırma

Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık KDY’nin hizmetinin kolaylıkları nelerdir?

KDY sistemi yazarlara birçok kolaylık sunmaktadır. Öncelikli olarak sisteme kayıt olmak tamamen ücretsizdir. KDY sisteminde, KDY aslında resmiyette bir yayınevi statüsündedir. Herhangi bir A yayınevi, B yayınevi gibi KDY – Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık da bir yayınevidir. Yazarlar, bir yayınevi ile anlaşma yapmış gibi sözleşme imzalayarak KDY’nin bir yazarı sıfatını kazanır.

Yazarlar, satılan her bir kitap için yüzde 50 gibi yüksek bir telif oranı kazanmaktadır. Basım maliyetleri ve komisyonların düşürülmesinin ardından aylık olarak kazanılan telif ücretleri hakediş olarak yazarların hesaplarına yatmaktadır. Kitaplar, sipariş üzerine üretilmekte ve ortalama 48 saat içinde kargoya verilmektedir. Bütün üretim ve satış süreci de şeffaf bir şekilde yürütülmekte ve yazarlar diledikleri zaman anlık olarak satışlarını takip edebilmektedirler.

Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık KDY’nin hizmetinin zorlukları nelerdir?

Bir hayli pratik olan bu sistemin maalesef ki yazarlara bakan yönüyle çeşitli zorlukları bulunmaktadır.

İlk olarak KDY kitapları baskıya hazır dosyalar halinde istemektedir. Yani, bir yazarın Word veya benzeri bir programda kitabı yazıp teslim etmesi mümkün değildir. Baskı koşullarına uygun kapak ve iç dizgi dosyalarının istenilen şartlarda PDF formatında sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Birçok yazar bu teknik bilgi ve beceriye sahip olmadığı için ya anlaşmalı ajanslardan ya da bağımsız tasarımcılardan ücretli olarak hizmet almak zorunda kalmaktadır. Piyasa koşullarına göre değişmekle birlikte tasarım maliyetleri yaklaşık olarak 4.000-8.000 TL arasında seyretmektedir.

İkinci olarak yazarlar editöryal çalışmaları yapılmış bir şekilde dosyayı teslim etmek zorundadırlar. Yani eserlerinin bir editör tarafından okunması ve gerekli düzelti işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Eğer bu işlemler tam anlamıyla yapılmadıysa, KDY sistemi revize vermekte ve kitabın yayınlanmasına onay vermemektedir. Buna çözüm olarak da yine ya anlaşmalı ajanslar ya da bağımsız editörlerden çeşitli ücretlerle editörlük hizmeti alınabilmekte, editörlük maliyetleri de ortalama 1500-6.000 TL arasında değişmektedir.

Diğer bir zorluk ise kitabın sadece Kitapyurdu satış platformunda satışa açık bulunmasıdır. Yani klasik yayıncılık gibi bir dağıtım ya da başka yerlerde satışa açık olması mümkün değildir. Yazarlar, dilerlerse kendileri kitaplarını satın alıp başka platformlarda satışa açabilirler. Ancak çoğu platformda şirket olma zorunluluğu bulunmasından dolayı firma sahibi olmayan yazarlar için bu alan tıkanmaktadır.

Zorluklar için pratik çözüm: Loti Kitap

Loti Kitap ekibi olarak, KDY’den kitap çıkarmak isteyen yazarlara uygun ücretlerle editörlük, kapak tasarımı ve dizgi hizmetleri sunmaktayız. Yazdığınız kitabı tamamen yayına hazır bir hale getirmekteyiz.

Bunlara ek olarak, dilerseniz kitabınızı tamamen Loti Kitap markasıyla yayınlayabiliriz. Kitapyurdu baskı merkezini kullanan butik yayıncılık hizmetimizle, tüm süreçleri hızlı bir şekilde çözüyor ve kitabınızı bir yayınevi olarak okurlara ulaştırıyoruz.

  • Editörlük
  • Kapak Tasarımı
  • Dizgi
  • ISBN ve bandrol alımı
  • Tüm resmi süreçlerin takibi
  • Birçok kanaldan satış

Kitapyurdu sitesinin yanı sıra kitaplarınızı DR, BKMkitap, Babil ve onlarca kitap satış sitesinin yanı sıra Amazon, Trendyol, Hepsiburada vb. birçok mağaza ve yurtdışı kitap satış sitelerinde de satışa açıyor; ayrıca e-kitap versiyonlarıyla tüm dünyaya dağıtımını gerçekleştiriyoruz.

Detaylı bilgi almak için Butik Yayıncılık Nedir? yazımızı okuyabilir, sıkça sorulan sorular sayfamızı ziyaret edebilir ya da İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Kategoriler: Blog

Whatsapp'tan Ulaş!