Tatvan’a Kadar Gidip Dönecektik

Kategoriler:

Açıklama

“Yatakları indirip sermeye başladığımızda, ev sahibi kadının tekrar içeri girerek, hızla gidip sandığın üzerine oturması dikkatimi çekti. Kadını sandığın üzerinden kaldırmaya çalıştım. Kadın feryat figan ediyor, içinde özel eşyalarım, ziynetim var diye ağlıyor. Kadın inatlaştıkça ben daha fazla şüphelendim ve sonunda kadını sandığın üzerinden çekip sandığı açtığımda içinde saklanmış bir Ermeni olduğunu gördük.

Kadının yüklükteki yatakları erken sermemesinin nedeni, gecenin geç saatinde yatakları serip bizler derin uykuya geçtikten sonra sandıktaki Ermeni erkeğin, karanlıkta sandıktan çıkıp bizleri boğazlamak istemesiydi. Hemen diğer evlerde kalan kafiledeki arkadaşlara durumu anlatıp, çok dikkatli olmalarını ve her evde birilerinin nöbet tutması gerektiğini söyledim.”

Fikri Şehribanoğlu’nun yazdığı ve bir dönemin belgesi niteliğindeki bu kitapta, 1915 yılında Rusların Van’ı işgalini, bir ailenin yaşadıkları bağlamında anlatılıyor. Kitap, gerçek bir öyküden yola çıkılarak, birinci elden hatıralarla yazıldığı için o dönemin olaylarına ışık tutacak bilgiler içeriyor.

Satın almak için tıklayınız!

Ek bilgi

Yazar Adı

Fikri Şehribanoğlu

ISBN

9786057236258

Sayfa Sayısı

120

Tür

Roman