Kitap bastırmak nedir? Kitap bastırmak kaç TL? Kitap bastırmak maliyeti nedir? Kitap yayınlama ücretleri nelerdir? Kitap yazmak ve yayınlamak isteyen herkesin merak ettiği soruların başında bu sorular gelmektedir. Sizler için bu soruların yanıtlarını aradık.

Kitap bastırmak nedir?

Kitap bastırmak, en basit tanımıyla kaleme alınmış bir eserin okurlara ulaşması için fiziki olarak yayınlanması ve çoğaltılması sürecidir. Kitap bastırmak deyiminin bir diğer adı kitap yayınlatmak ya da kitap yayımlatmaktır. Kitaplar, bir yayınevi aracılığıyla bastırılabileceği gibi kişiler bireysel olarak da kitaplarını bastırabilirler.

Kitap bastırmak için Kültür Bakanlığı’na resmi olarak başvuru yapılması ve Kültür Bakanlığı üzerinden ISBN numarası ile bandrol alınması gerekmektedir. Böylelikle kitap resmi statü kazanır ve eser sıfatına sahip olur.

Birbirinden farklı kitap bastırma yöntemleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şöyledir:

  • Yazarın kendisinin kitap bastırması
  • Kitabın bir yayınevi tarafından basılması ve yazara teslim edilmesi
  • Kitabın bir yayınevi tarafından basılması ve kitapçılara dağıtımının yapılması

Bunlardan ilki olan yazarın kitabı kendisinin bastırması, bütün süreçleri bizzat yazarın takip ettiği ve bir matbaa ile anlaşıp kitabı bastırması sürecidir. Ama bu süreçte hem kitabın tasarım süreçlerinin takip edilmesi hem de kitabın farklı noktalarda satışa açılması zordur.

Kitabın bir yayınevi tarafından basılması ve yazara teslim edilmesi sürecinde ise kitabın basım aşamasındaki tüm işler yayınevi tarafından takip edilir ve hazır olan kitaplar yazara teslim edilir. Buradaki zorluk ise yine kitabın farklı satış kanallarında açık olmamasıdır.

Üçüncü yöntem ise kitabın bir yayınevi tarafından basılması ve kitapçılara dağıtımının sağlanmasıdır. Burada yayınevi tüm süreçleri takip etmekte ve kitabın farklı noktalarda satılmasını sağlamaktadır. Bu yöntem yazarlar için en pratik ve kolay yöntemdir.

Kitap Bastırmak Nedir

Kitap bastırmak kaç TL?

Kitap bastırmak kaç TL sorusu kitap çıkarmak isteyen herkesin merak ettiği bir sorudur. Bu sorunun yanıtı aslında yukarıdaki çeşitlere göre değişmektedir. Örneğin, bir kitabı yazarın bizzat kendisi bastırırken uygun fiyata gelirken, yayınevi tarafından basılarak dağıtılması daha fazla maliyetli olabilmektedir. Buradaki temel fark, yayınevinin sunduğu hizmetler, lojistik ve depolama maliyetlerinden kaynaklanmaktadır.

Günümüzde ortalama 200 sayfalık bir kitabın 1000 adet bastırılması 30 bin ile 40 bin TL arasında değişmektedir. Çeşitli durumlarda yayınevinin ek sağladığı hizmetlerle bu fiyat 45-60 bin TL bandına kadar çıkabilmektedir. Böyle durumlarda yayınevleri tüm kağıt, matbaa, tasarım, editöryal ve lojistik giderlerini yazarlardan alarak kitabın yayınlanmasını sağlamaktadır.

Daha uygun maliyetli yöntem: Butik Yayıncılık

Loti Kitap olarak, yazarları yüksek maliyetlerden kurtarmak ve gereksiz giderleri ortadan kaldırmak için butik yayıncılık sistemi geliştirilmiştir. Yazarlar sadece tasarım ve editöryal maliyetleri karşılamaktadır. Klasik yayıncılıkta olduğu gibi önden bin ya da iki bin adet üretip yüksek dağıtım, depolama ve kargo ücretlerinin ortaya çıkmasının yerine; kitabın online sitelerden satışa açık olarak sipariş üzerine sipariş adedi kadar üretilmesi yöntemi benimsenmektedir. Böylelikle kitabın satmama riski ortadan kalkmakta ve yazarlar ekstra maliyetlerden kurtulmaktadır. Örnek olması açısından; bir gün içerisinde bir kitaptan beş satış gerçekleşmişse, beş kitap aynı gün içinde basılıp okurlara kargolanmaktadır. Böylelikle sadece satışa konu olan adet kadar üretim sağlanmakta; depolama, lojistik ve klasik üretimdeki gibi kağıt ve matbaa maliyetleri tamamen ortadan kalkmaktadır. Normal klasik baskılarda 30 bin TL ile 40 bin TL arasına mal olan baskı maliyetleri, butik yayıncılık hizmetimizde 12 Bin TL ile 18 bin TL aralığında olmaktadır.

Daha detaylı bilgi almak için Butik Yayıncılık Nedir yazımızı okuyabilir ya da İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilir ve kitabınızı hızlı bir şekilde yayınlatabilirsiniz.

Kategoriler: Blog

Whatsapp'tan Ulaş!