Kitap bastırmak için yayınevleri hangileridir? Kitap yayınlatmak için yayınevlerine dosya gönderilmelidir? Loti Kitap ekibi olarak kitap çıkarmak isteyen yazar ve yazar adaylarının en çok merak ettiği konulardan birisi olan kitap bastırmak için yayınevleri konusunu inceledik.

Kitap bastırmak için yayınevleri

Kitap bastırmak için yayınevleri konusu birçok yazar ve yazar adayının merak ettiği konulardan birisidir. Uzun uğraşlar sonucu kaleme alınan eserin, doğru bir şekilde yayınlanarak okurlara ulaşması, her yazarın doğal olarak hakkı ve hayalidir. Ancak günümüzde kitap çıkarmak gittikçe zorlaşmaktadır. Bunun temel nedeni ise artan kitap çıkarma maliyetleridir. Yayınevleri kitap çıkarma konusundan hem aşırı seçici hem de çekingen davranabilmektedir.

Kitap nasıl yayımlatılır sorusunun ilk yanıtı ve kitap çıkarmak için gerekenler listesinin belki de en başında iyi bir yayınevinin bulunması şarttır. İyi bir yayınevini bulmak ise çok süreçtir. Bunun nedeni ülkemizde iyi ve kaliteli yayınevlerinin yokluğu değil, tam tersine dosya kabullerindeki zorluklardır.

 

Kitap Bastırmak İçin Yayınevleri

Ülkemizde birbirinden iyi, kaliteli ve köklü birçok yayınevi bulunmaktadır. Bu yayınevleri yıllar boyunca hem Türk yazarların kitaplarını yayımlayarak Türk edebiyatına katkı sağlamaları, hem de dünya çapında meşhur kitapların Türkçe çevirilerini yaparak ülkemizde yayımlamalarıyla kitap sektörüne büyük katkılar sağlamışlardır.

Her yazar doğal olarak bahsettiğimiz yayınevlerinde kitap çıkarmak ister. Ama ilgili yayınevlerinden kitap çıkarmak bir hayli zorlaşmıştır. Bunun temel bazı nedenleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Öncelikle büyük yayınevlerine aşırı miktarda dosya başvurularının yapılması (Günde yirmi, otuz, ellilere varan dosya başvuruları)

  • Dosya başvurularının çokluğundan dolayı yazarlar arasında doğal rekabetin yüksek olması
  • Dosya başvurularının çokluğundan dolayı dosya inceleme sürelerinin aşırı derecede uzaması (Aylar, hatta yıllar sürebilmektedir.)
  • İlgili yayınevlerinin aşırı derecede seçici olmaları
  • İnceleme süreçleri uzadığı için eserlerin ilgi odaklarının günlük trendlere göre değişmesi.

Görüldüğü üzere iyi yayınevlerinden kitap çıkarmanın temel zorlukları bunlardır. Tabi ki tüm bu zorlukları görüp de vazgeçmek kesinlikle doğru değildir. Yine de tüm yayınevlerine kitap yayınlama başvurusu yapmakta fayda vardır. Ancak sıralanan gerekçeleri bilmek ve göz önünde bulundurmak kitap çıkarmak isteyen yazarlara yarar sağlayacaktır.

Uygun fiyatlı ve hızlı kitap yayınlatmak

Eğer uzun süreler beklemeden ve yüksek maliyetler harcamadan kitap çıkarmak istiyorum diyorsanız, Loti Kitap ekibi olarak sizlere yardımcı olmak için hazırız. Uzman ve deneyimli ekibi, seri kitap çıkarma süresi ve tüm aşamalarının denetlenebilir şeffaf süreçleriyle tüm yazar ve yazar adaylarının yol arkadaşlığını üstlenmeye hazırız.

Kategoriler: Blog

Whatsapp'tan Ulaş!