Editörlük nedir? Editör ne iş yapar? Kitap editörü kimdir ve ne iş yapar? Loti Kitap ekibi olarak sizler için en çok merak edilen sorulardan birisi olan editörlük nedir sorusunu yanıtlarını derledik.

Editörlük nedir?

Editörlük, herhangi bir yazılı eserin yayımlanmadan önceki süreçlerinin yönetilmesi, koordine edilmesi, kontrollerin sağlanması ve bir basılı eserin ortaya çıkması ve çıktıktan sonraki süreçlerin yönetilmesi olarak tanımlanabilir.

TDK sözlüğünde editörlük kavramının karşılığı olarak yayımcılık geçmektedir. Editör kelimesinin karşılığında ise yazıları yeniden düzenleyerek yayına hazırlayan kimse olarak yer almaktadır.

Editörlük nedir sorunun yanıtı bu anlamda biraz karmaşık zordur. Çünkü, yayıncılık dünyası içerisinde editörlük kavramına yakın olarak kullanılan ancak temelde birbirinden farklı olan kavramlar bulunmaktadır. Bunlar başlıca şöyledir:

  • Lektör
  • Redaktör
  • Editör
  • Yayın koordinatörü
  • Yayın yönetmeni
  • Yayın danışmanı

 

Editörlük nedir

Editör ne iş yapar?

Görüldüğü üzere birbirleriyle iç içe geçmiş birçok kavram bulunmaktadır. Kelimelerin tam karşılıklarını anlamak için kısaca neler olduğuna bakmakta yarar vardır.

Lektör: Bir yazılı eserin bir yayınevine ya da başka bir kuruma başvurulmasında, ilgili eser ön inlemeye tabi tutarak eser hakkında editör ve yayın yönetmeninin fikir sahibi olacağı raporu hazırlayan kişidir. Yani esere müdahale yoktur. Sadece içeriği hakkında kapsamlı bir raporlama söz konusudur.

Redaktör: Redaktör, bir yazılı eseri imla ve yazım kuralları çerçevesinde kontrol eden ve düzelten kişiye verilen isimdir. Diğer isimleriyle düzeltmen ya da tashihçi de denilmektedir. Buradaki fark, redaktör eserin içeriğine sadece imla ve yazım yanlışları açısından düzeltmelerinin yapılmasıdır.

Editör: Editör, bir eserin ortaya çıkma sürecinde yazarın yol arkadaşlığını üstlenen ve bir teknik direktör gibi onu yöneten kişidir. Eserin içeriği, kurgusu, eksiklikleri gibi birçok açıdan eseri denetler. Piyasa koşulları ve edebi gereklilikleri takip ederek yazarı yönlendirir. Bir nevi yazarın akıl hocasıdır. Buna ek olarak, yeri geldiğinde metni müdahale ederek ya kendisi tarafından ya da yazar tarafından metin içeriğinin değiştirilmesini sağlar.

Yayın koordinatörü: Yayın koordinatörü, bir kitabın yayınlanmasında yayınevi ile yazarlar arasında koordine sağlayan, kitabın basım, yayın ve reklam gibi süreçlerinde bulunan, eserin içeriğinden daha çok dışarıya yansıyan yönlerini ve tasarımlarını takip eden kişidir.

Yayın yönetmeni: Bir yayınevinde genel olarak kitapların basım süreçlerini yöneten, yazarları, editörleri ve yayın koordinatörlerinin organizasyonlarını kuran, yayınevinin yayın politikalarını belirleyen, hangi kitapların yayınlanıp yayınlanmayacağına ve ne zaman yayınlanacağı gibi kilit kararları alan ve tüm süreçleri yöneten kişidir.

Yayın danışmanı: Bir eserin yayınlanması öncesi ve sonrasında, eserin ve sürecin özel niteliklerine hakim olan, tecrübe ve bilgileriyle yazar ve yayın yönetmenlerine katkı sağlayan ve daha çok özel kitaplar üzerine yoğunlaşan kişidir.

Kitap editörü kimdir?

Yukarıdaki geniş açıklamalarda verdiğimiz üzere, kitap editörü bir kitabın ortaya çıkmasında yazarı yönlendiren ve yöneten kişidir. Ancak günümüzde, özellikle yayın dünyası içerisinde kitap editörü kavramının anlamında bir kayma meydana gelmiştir. Kitap editör denildiği zaman çoğunlukla yazım ve imla yanlışları açısından düzelti işlemlerini yapan kişiler algılanmakta; hatta bu işi yapan kişiler de kendilerini redaktör veya düzeltmen olarak değil de kitap editörü olarak tanımlamaktadır.

İşin özüne bakıldığında ise kitap editörünün görevleri daha fazla ve kapsamlıdır. Bir kitabın ortaya çıkmasında en az yazar kadar sorumluluk ve emek sahibi olabilmektedir. Hatta yeri geldiğinde yazarlardan bile fazla emek harcanmaktadır.

Editörlük ve düzelti hizmetleri alırken, temelde bu kavram farklılığınızı bilmekte fayda vardır. Ancak sadece bir düzeltmen arıyorsanız, yine de kitap editörü anahtar kelimeleriyle araştırmanızı da tavsiye ederiz.

Eğer sizler de kaliteli ve alanlarında tecrübeli editör ve redaktörlerden hizmet almak istiyor ve ötesindeki kitap bastırmak istiyorum diyorsanız bizimle iletişime geçebilir ve etkin ve hızlı bir süreçle kitaplarınızı yayımlatabilirsiniz.

 

Kategoriler: Blog

Whatsapp'tan Ulaş!