Yurtdışında kitap yayınlatmak nedir? Yurtdışında kitap yayınlatmak için neler yapılır? Loti Kitap ekibi olarak sizler için en çok merak edilen konulardan birisi olan yurtdışında kitap çıkarmak için gerekenlerin neler olduğunu derledik.

Yurtdışında kitap yayınlatmak

Yurtdışında kitap yayınlatmak, bir yazılı eserin başta Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri gibi büyük ülkelerde satışa açılması ve okurlarla buluşması anlamına gelmektedir. Her yazar ya da yazar adayının merak ettiği ve istediği başlıklardan birisidir. Kaleme aldığınız eserin tüm dünya tarafından ulaşılabilir olması ve geniş bir yelpazede okur kitlesine ulaşması hiç şüphesiz kitabın değerini yükseltecektir.

Yurtdışında kitap yayınlatmanın birçok farklı yöntemi bulunmaktadır. Bunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Yurtdışında bir yayınevi ile anlaşarak kitap bastırmak
  • Amazon gibi self-publishing platformlarında yayınlamak
  • E-kitap yaparak Google Play Kitaplar, Smashwords ve benzeri e-kitap sitelerinde satışa açmak
  • Türkiye’de bastırarak Avrupa ve diğer ülkelerde satışa açtırmak

Görüldüğü üzere kitabınızı yurtdışında yayınlamak için birçok farklı yol bulunmaktadır. Fakat bu yolların avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunmaktadır. Kısa bunlardan bahsetmekte yarar vardır.

Öncelikle kitabınızın Türkçe dilinde bir kitap olması halinde işiniz çok zorlaşacaktır. Nitekim yurtdışındaki birçok yayınevi Türkçe eserlere pek şans tanımamaktadır. Benzer şekilde Amazon’un self-publishing sistemi, yani kendi kendine yayınlama ve sipariş üzerine basım sisteminde Türkçe dil desteği bulunmamaktadır. Daha basit bir ifadeyle İngilizce olmayan kitaplar bu sistemden faydalanamamaktadır.

Geriye iki yöntem kalmaktadır. Bunlardan ilki kitabınızı e-kitap olarak yayınlamak ve Google Play Kitaplar, Smashwords gibi platformlarda satışa açmaktır. Bu şekilde dünyanın her yerinden ulaşılabilir olacaktır. Fakat burada da sadece e-kitap olarak satış olmakta, fiziki anlamda basılı (matbuu) kitap asla olmamaktadır. Ayrıca e-kitap platformlarına uygunluk açısından eserinizin epub formatında hazırlanması ve sistemlere de böyle yüklenmesi gerekmekte, bu da işi bir hayli zorlaştırmaktadır.

Diğer yöntem ise Türkiye’de bir yayınevi ile anlaşarak kitabınızı bastırmak ve diğer ülkelerde satışa açılmasını sağlamaktır. Fakat her yayınevi maalesef ki bu hizmeti vermemektedir.

Loti Kitap ile yurtdışında kitaplarınızı satışa açabilirsiniz!

Yurtdışında Kitap Yayınlatmak Nasıl Yapılır?

Yurtdışında kitapları satışa açmak

Loti Kitap olarak, çağın tüm yeniliklerine uygun bir şekilde geliştirdiğimiz yayıncılık sistemi sayesinde kitaplarınızın yurtdışında satışa açılmasını rahatlıkla sağlayabilirsiniz. Loti Kitap aracılığıyla yayımlanan tüm kitaplar Türkiye’deki bütün internet satış sitelerinde satışa açıldığı gibi dünyanın her yerinden ulaşılabilir birçok yurtdışı sitesinde de satışa otomatik olarak açılmaktadır. Bunlardan bazıları şöyledir:

  • Amazon
  • Tıkla24
  • Kitapavrupa
  • Kölnkütüphane
  • Webkitap

Sıralanan sitelere aracılığıyla gerek Avrupa’da gerekse dünyanın birçok ülkesinde kitaplarınızı okurlarla rahatlıkla buluşturabilirsiniz.

Ayrıca kitabınızın Türkiye’deki tüm seçkin kitap sitelerinde de satışa açılmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle butik yayıncılık sistemimizle, gereksiz yüksek maliyetlerden kurtularak, düşük maliyetlerle kitaplarınızı yayınlatabilirsiniz.

Yurtdışında kitap çıkarmak istiyorum diyorsanız bizimle iletişim sayfamızdan ya da Whatsapp üzerinden rahatlıkla iletişime geçebilirsiniz.

 

Kategoriler: Blog

Whatsapp'tan Ulaş!