Ücretsiz kitap bastırma nedir? Ücretsiz kitap basımı için neler yapılmalıdır? Loti Kitap ekibi olarak sizler için ücretsiz kitap bastırmanın yollarını derledik.

Ücretsiz kitap bastırma

Ücretsiz kitap bastırma, en basit tanımıyla bir kitabın yayınlanması sürecindeki tüm maliyetlerin yayınevi tarafından karşılanması olarak tanımlanabilir. Esasında, yayıncılığın temel prensipleri gereği olması gereken durum da budur. Ayrıca yazarlar, yayınevinin yayınladıkları ve sattıkları her kitaptan da bir telif geliri de elde etmektedir.

Fakat yakın zamanda kitap bastırma maliyeti çok artmıştır. Özellikle kitap üretiminin temel hammaddesi olan kâğıdın yurtdışından geliyor olması ve döviz kurlarındaki yüksek artışlar, kitap sektörünü de derinden etkilemiş ve maliyetlerin aşırı derecede artmasına neden olmuştur. Maliyetlerdeki bu artışlarsa yayınevlerinin kitap üretimlerini sınırlandırmaları ve kesin satacaklarına emin oldukları kitapları yayınlayarak, diğer kitaplara pek şans vermemeleri ile sonuçlanmıştır. Bunun temel nedeni ise, yayınevleri her ne kadar kültür endüstrisine ve edebiyat dünyasına katkı sağlayan unsurlar olsa da en nihayetinde ticari işletmelerdir. Ürettikleri kitapların arzu edilen seviyede satılmaması da zarar etmelerine ve hatta batmalarına neden olabilmektedir.

Hal böyle olunca, yayınevlerinin yeni yazar adaylarına şans tanımayabilmek adına başvurdukları yöntem ise, satmama riskinin ortadan kaldırarak kitabın ilk basım maliyetlerini yazardan talep etmek olmuştur. Yani yazarlar, kaleme aldıkları kitabın basılması ve yayınlanabilmesi yapılacak olan masrafları karşılayarak kitaplarını yayınlatabilmektedir. Bu masraflar ise çeşitli kalemlerde gerçekleşmektedir. Bazı yayınevleri bütün gider kalemlerini hesaba katarken, bazı yayınevleri sadece kağıt ve baskı gibi kalemleri baz alabilmektedir. Temel olarak bir kitabın üretim sürecindeki aşağıdaki gibi gider kalemleri bulunmaktadır.

 • Eserin editörlük çalışmaları maliyeti
 • Eserin kapak tasarım çalışmaları maliyeti
 • Eserin dizgi (mizanpaj) tasarım çalışmaları maliyeti
 • ISBN ve bandrol gibi resmi işlemlerinin maliyeti
 • Eserin basımı için kağıt ve baskı maliyetleri
 • Eserin basıldıktan sonraki kargolama, depolama ve lojistik maliyetleri
 • Eserin sabit giderler paydasındaki organizasyon maliyetleri

Görüldüğü üzere bir kitabın yayınlanması sürecinde birbirinden farklı gider kalemleri oluşmaktadır.

Peki tüm bunlara rağmen ücretsiz kitap bastırmak mümkün müdür?

Yanıtımız: Evet.

Gelin bunun için neler yapabilirsiniz ona bakalım.

 

 Ücretsiz Kitap Basımı

Ücretsiz kitap basımı yolları

Ücretsiz kitap basımı için halen birçok yol mevcuttur. Bunlardan ilki e-kitap formatında kitap yapmaktadır. Kobo, Google Play Books gibi platformlara kitaplarınızı ücretsiz yükleyerek kitaplarınızı yayınlayabilirsiniz. Ancak bu dediğimiz gibi sadece e-kitaptır ve basılı kitap değildir.

Ücretsiz kitap bastırma için bir diğer yol ise self-publishing olarak tanımlanan kendi kendine yayıncılık sistemleridir. Uluslararası alanda Amazon, ülkemizde ise Kitapyurdu KDY platformlarında kitaplarınızı ücretsiz olarak yayınlayabilir ve sipariş üzerine basım teknolojisi ile bastırabilirsiniz. Fakat burada Amazon için eseriniz İngilizce olma şartını, KDY içinse dizgi, kapak tasarımı gibi çalışmaların yapılarak baskı dosyaları ile başvuru yapılması gerektiğinin altını çizmek gerekir.

Ücretsiz kitap basımı için üçüncü yol ise klasik yöntem olan yayınevlerine başvuru yapmak ve onların değerlendirme sonuçlarını beklemektedir. Günümüzde halen birçok büyük yayınevi yazarlardan hiçbir ücret beklemeden kitaplarını yayınlamaktadır. Fakat bu durum ise sanıldığı kadar kolay değildir. Başvurunun nasıl yapılacağı, nereye yapılacağı gibi birçok farklı bileşen ve uzun süreli beklemeler gibi zorlukları bulunmaktadır.

Yayınevlerine kitap yayınlama başvurusu yaparken aşağıdaki tavsiyelere uymanız sizin lehinize olacaktır.

 • Eserinizi asla çıktı alınmış bir şekilde postayla yollamayın.
 • E-posta yoluyla başvuruda sadece kitap dosyasını yollamayın.
 • E-postanın içine ikinci bir dosya olarak eseriniz hakkındaki temel bilgilerinizi mutlaka iliştirin. (Neler olduğunu görmek için kitap yayınlama başvurusu sayfamıza bakabilirsiniz.)
 • Asla çok iddialı ve itici mesajlar yazmayın.
 • Mümkünse özgeçmişinizi ve çalışmalarınızı mutlaka e-postaya dahil edin.
 • Varsa özel reklam kanallarınızı ve sosyal medya gücünüzü e-posta içinde belirtin.
 • Tüm bunlara ek olarak çok ama çok sabırlı olan.

Üstteki tavsiyelere uymak yayınevlerine başvuru yaparken size kesinlikle avantaj sağlayacaktır. Özellikle son maddedeki sabırlı olma kısmının altını çizmekte yarar vardır. Orta ölçekli bir yayınevine günde ortalama on adet dosya başvurusu olmaktadır. Bunu hesaba katarak, sizin başvurunuza anında yanıt gelmesini beklemeyin. Bir şekilde sıraya alınacak ve olumlu olması halinde dönüş yapılacaktır.

Görüldüğü üzere ücretsiz kitap basımı imkansız değil ancak gerçekten zorlu bir süreçtir. Bunun alternatif olarak en iyi çözüm ise düşük maliyetli baskı seçenekleri olabilir.

Düşük maliyetlerle kitap bastırma

Loti Kitap ekibi olarak, aşırı derecede artan basım maliyetlerine bir çözüm olarak geliştirdiğimiz butik yayıncılık sistemimizle düşük maliyetlerde kitap bastırmak mümkündür. Dilerseniz kitaplarınızı hızlı, seri ve düşük maliyetlerle yayınlatabilirsiniz. Bize ulaşmak için iletişim sayfamızı ya da Whatsapp hattımızı kullanabilirsiniz.

 

Kategoriler: Blog

Whatsapp'tan Ulaş!