Kitap basıl basılır? Matbaada kitap basılır? Birçok yazar ve yazar adayının merak etmiş olduğu kitapların basım aşamaları ve süreçlerini Loti Kitap ekibi olarak sizler için derledik.

Kitap nasıl basılır?

Kitap Nasıl Basılır

Kitap nasıl basılır sorusunun yanıtı temelde ikiye ayrılır. Bunlardan ilki klasik yani ofset baskı sistemi, diğeri ise dijital baskı sistemidir.

Günümüzde dijital baskı sistemleri gün geçtikçe yaygınlaşmakta ve hızla gelişmektedir. Ancak hali hazırda yayıncılık dünyasında seri üretim açısından klasik baskı yani ofset baskı süreci aktif tercihen kullanılmaya devam etmektedir.

Kitap basım aşamaları

Kitap basım işleminin temel olarak aşağıdaki süreçlerden oluşmaktadır.

Metin hazırlığı: Kitap basımı için öncelikle metin hazırlanır. Bu metin, kitabın yazısını, resimlerini ve diğer içeriğini içerir. Metin, bilgisayar ortamında hazırlanır ve gerektiğinde düzenleme işlemleri yapılır.

Dizgi: Hazırlanan metin, dizgi yani mizanpaj işlemine tabi tutulur. Bu işlemde, metin, kitabın sayfalarına düzenlenir ve kitabın görünümü oluşturulur. Dizgi işlemine tabi tutulan metin, kitabın tasarımına uygun hale getirilir.

Kapak tasarımı: Kitabın kapak tasarımı, kitabın ölçülerine göre ayarlanır. Kitabın ISBN numarası ve barkodu kapak tasarımında arka kısma gelecek şekilde eklenir.

Baskı formu (kalıp) hazırlama: Hazırlanan metinle baskı formu yani kalıpları oluşturulur. Bu işlemde, metin, baskı için gereken şablonlara göre düzenlenir. Baskı formu, basılacak kitabın sayfalarının yapısını ve görünümünü belirler. Kalıplar genellikle 16 sayfalardan oluşur ve her on altı sayfa bir forma olarak adlandırılır.

Matbaa makinesi kurulumu: Baskı formu hazırlandıktan sonra, matbaa makinesi kurulur ve baskı için gerekli olan malzemeler (kağıt, mürekkep, vb.) hazırlanır.

İç Baskı: İç baskı işlemine geçilir. Matbaa makinesi çalıştırılır ve baskı formu üzerine kağıt yerleştirilir. Mürekkep, baskı formunun üzerine sürülür ve kağıt baskı formunun üzerine bastırılır. Böylece, kitabın iç sayfaları basılmış olur.

Kapak baskı: İç baskıya paralel olarak kitabın kapakları basılır.

Bandrol uygulaması: Basılan kapaklara kitaba ait bandroller yapıştırılır.

Montaj ve kesim: 16’şar sayfalar halinde basılan iç sayfalar katlanarak montaja hazırlanır. Her bir forma kendi sırasına göre üst üste yerleştirilir ve kapağa montaj işlemi gerçekleştirilir. Daha sonra ise kitabın kenar kısımlarındaki fazlalık kesim payları kesilir.

Kontrol ve paketleme: Basılan kitaplar, kalite kontrolünden geçirilir ve gerekli düzeltmeler yapılır. Sonrasında, kitaplar ambalaj malzemesiyle paketlenir ve dağıtıma gönderilir.

Bu aşamalar, genel olarak kitap basımı işlemini açıklar. Basım işlemini gerçekleştiren matbaalar, bu işlemi modern teknolojiler kullanarak daha hızlı ve verimli bir şekilde yapmaktadır.

Kitap bastırmak istiyorum!

Sizlerde kitap bastırmak istiyorsanız Banliyö Ajans‘ın tasarım ve basım hizmetlerinden faydalanabilir ve Loti Kitap markasıyla kitaplarınızı hızlı bir şekilde bastırabilirsiniz.

Kategoriler: Blog

Whatsapp'tan Ulaş!