Kitap çıkarmak için gerekenler nelerdir? Kitap bastırmak için gerekenler? Kitap yayınlatmak için gerekenler? Kitap çıkarma konusunda merak ettiklerinizi sizin için derledik.

Kitap çıkarmak için gerekenler

Kitap çıkarmak için gerekenler konusunda öncelikle yapılması gereken şey, kitabın kendi imkanlarınızla mı yoksa bir yayınevi aracılığıyla mı çıkarmak istediğinize karar vermektedir. Yazarlar, kitaplarını kendi imkanları ile kendileri bastırarak okurlara ulaşabilir. Ancak bu durum, birçok yazar için zorlu bir süreçtir. Çünkü kitap çıkarmak için birbirinden farklı aşamalar bulunmaktadır. Bu aşamalardan kısaca bahsetmek, yazarlık yolunda size faydalı olacaktır.

Kitap çıkarmak için gerekenler temel olarak aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

  • Öncelikle kaleme aldığınız eserin iyi bir editör ya da redaktör incelemesinden geçmesi gerekir.
  • Eserinizle ilgili dizgi (mizanpaj) çalışması yapılması gerekmektedir.
  • Eserinizin kapak tasarımının yapılması gerekmektedir.
  • Eserinizin resmi olarak kitap sayılması için ISBN numarası alınması gerekmektedir.
  • Eserinizin için en önemli basamak olan bandrol alınması gerekmektedir.
  • Eserinizin bir matbaa ya da dijital baskı merkeziyle anlaşılarak bastırılması gerekmektedir.
  • Eserinizin basılmasının ardından kitapçılarda ya da internet sitelerinde satışa açılması için bir dağıtımcı bulunması ve anlaşma yapılması gerekmektedir.

Görüldüğü üzere kitap çıkarmak için gerekenler listesi bir hayli kabarıktır. Günümüzde bir yazar ya da yazar adayının tüm bu süreçleri tek başına yürütmesi bir hayli zor ve ayrıca masraflı olacaktır. Nitekim, tüm bu süreçlerin sağlanmasının yanı sıra, yazarın kitabını kendi kendine yayınlaması bir çeşit prestij kaybına yol açma riski de taşımaktadır.

Kitap Çıkarmak İçin Gerekenler

Alternatif sistem: KDY

Yazarların kitap çıkarmak için kullanabileceği bir başka yöntem ise Kitapyurdu KDY sistemidir. Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık sistemi olarak tanımlanan bu sistem aracılığıyla yazarlar kitaplarını rahatça yayımlatabilmektedir. Ancak burada da yine editoryal çalışmalar, kapak ve dizgi tasarımı gibi çalışmalar yazarlar tarafından yapılması gerekmekte, ya da anlaşmalı ajanslar üzerinden ücretle yaptırılmaktadır. KDY ajans ücretleri ise ajanslarına ve hizmetlerine göre değişiklik göstermektedir. Gereken çalışmalar yapıldıktan sonra yazarların kitapları KDY markası ile Kitapyurdu sitesi üzerinde satışa açılmaktadır.

Bir yazar ya da yazar adayı olarak tüm bu sıralanan süreçler uzun bir zaman almakta, çeşitli kalemlerde farklı farklı maliyetlere neden olmakta ve kitap çıktıktan sonra dağıtımı sağlanamamaktadır. Bu nedenle kitap çıkarmak için en pratik yol bir yayınevi ile anlaşmak olacaktır.

Düşük maliyetli ve hızlı bir şekilde kitap çıkarmak mümkün!

Düşük maliyetli kitap bastırmak

Yazarlar için en etkili yöntem bir yayınevi aracılığıyla kitap çıkarmaktır. Ancak günümüzde artan kağıt, baskı ve benzeri maliyetlerden dolayı yayınevlerinde kitap bastırma fiyatları bir hayli yükselmiştir.

Düşük maliyetli kitap bastırmak için en etkili yöntemlerden birisi ise Loti Kitap aracılığıyla gerçekleşen butik yayıncılık hizmetidir. Butik yayıncılıktaki temel felsefe, yazarları fahiş kağıt ve baskı maliyetlerinden korumaktır. Klasik yayıncılık sistemlerindeki gibi bir kitabın en az bin-iki bin adet gibi basılması zorunluluğu yoktur. Kitaplar belirli miktarlarda önden üretilmekte, devamında ise anlık olarak sipariş üzerine baskı yapılmaktadır. Böylece satışa konu olmuş kitaplar basıldığı için yazarlar kağıt ve baskı maliyetlerinden kurtulmaktadır. Ayrıca kitaplar bütün internet satış mağazalarında satışa açılmakta, çeşitli kitapçılarda bulunmaktadır.

Detaylı bilgi almak ve kitap yayınlatmak için bizimle İletişim sayfamızdan ya da Whatsapp üzerinden temasa geçebilirsiniz.

Kategoriler: Blog

Whatsapp'tan Ulaş!