Kitap bastırmak istiyorum, kitap yazdım bastırmak istiyorum, kitabımı bastırmak istiyorum, roman bastırmak istiyorum. Kitap çıkarmak isteyen birçok yazar ve yazar adayının söylediği cümlelerin başında bu cümleler gelmektedir. Peki kitap yayınlatmak için neler yapılması gerekir. Loti Kitap ekibi olarak sizler için bazı konuları derledik.

Kitap bastırmak istiyorum

Kitap bastırmak istiyorum, birçok yazar ve yazar adayının sıkça kullandığı bir cümledir. Bunların hemen arkasından kitap yazdım bastırmak istiyorum, kitabımı bastırmak istiyorum gelir. Ama birçok yazar adayı kitabını nasıl bastıracağını bilmemektedir. Eğer siz de kitap bastırmak istiyorum diyorsanız gelin birlikte bakalım.

Kitap yayınlatmak, diğer adıyla kitap çıkarmak oldukça zahmetli ve stresli bir iştir. Aylarca belki de yıllarca kaleme aldığınız eserinizin okurlarla buluşması, okurların sizin cümlelerinizden etkilenmesi ve hatta belki de sizin sayenizde hayatına yön verecek olması insana büyük bir heyecan vermektedir. Ama gelin görün ki, kitap çıkarma aşamasında bazı sorunlar yaşanması muhtemeldir. Bu nedenle aşağıda bahsettiğimiz noktalara dikkat etmeniz sizin faydanıza olacaktır.

İlk olarak kitabınızı nasıl bastıracağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Burada karşınıza üç farklı yol çıkar. Bunlar sırasıyla şöyledir:

  • Kitabı tamamen kendinize bastırmanız
  • Kitabı tamamen kendinize özel bastırmanız ve dağıtımını sağlamanız
  • Kitabı bir yayınevi sayesinde bastırmanız

Kitabımı kendim bastırmak istiyorum

Bu maddeleri biraz daha açacak olursak; kitabı kendiniz bastırmanız durumunda, kitabınızın tüm süreçlerini takip etmeniz gerekmektedir. Kapak tasarımı, mizanpaj, editoryal çalışmalar gibi teknik konuları kendi başınıza çözmeni lazımdır. Ancak bu durum bir hayli zordur. Öte yandan, kitabınızın resmi olarak kabul edilmesi ve hukuksal açıdan sorun yaşamamanız için ISBN numarası ve bandrol almanız gerekmektedir. Bu resmi süreçleri bireysel olarak yapmak ve takip etmek bir hayli zordur.

Bu süreçleri yaptıktan sonra bir ofset matbaa ile anlaşmanız gerekmektedir. Matbaa size kitabınızın sayfa sayısı ve kullanılacak kağıt modeline göre bir fiyat verecektir. Bu fiyatlar ise en az 500 adet ya da 1000 adetlik olacaktır. Çünkü ofset baskının doğası gereği kitaplar yüklü adetlerde basılmalıdır. Bu da ciddi bir kitap bastırma maliyeti ile karşılaşmanızı sağlayacaktır.

Diyelim ki bunu da yaptınız, kitabınızı 1000 adet bastırdınız. İkinci aşama ise dağıtım aşamasıdır. Eğer kitabınızı elden satmayacaksanız ve Kitapyurdu, D&R gibi kitap satış siteleri ile kitapçılarda olmasını istiyorsanız kitabı dağıtıma sokmanız gerekmektedir. Bu ise başlı başına zahmetli bir iştir. Mecburen bir dağıtımcı ile anlaşma yapmak zorunda kalacaksınız ve hemen hemen her gün kargo takipleri ve iade kargolarla uğraşacaksınız. Ayrıca Trendyol, Hepsiburada gibi pazar yerlerinde satışa çıkarmak istediğinizde de resmi olarak bir işletme olma zorunluluğu ile karşılaşacaksınız. Benzer şekilde kargolama, depolama, lojistik gibi birçok uğraş burada da karşınıza çıkacaktır.

Kitap Bastırmak İstiyorum

Kitabımı bir yayınevi ile bastırmak istiyorum

Kitap çıkarmak isteyen yazar adayları için en pratik yol ise bir yayınevi ile kitap yayınlatmaktadır. Kitap bastırmak istiyorum dedikten sonra dosyasını yayınevlerine e-posta ile göndermeye başlarsınız. Bazı yayınevleri kısa sürede dönüş yaparken, bazıları aylar sonra dönüş yapacak, hatta bazıları hiç dönüş yapmayacaktır.

Dönüş yapan yayınevleri dosyanızı inceledikten sonra size basıma uygun ya da değil diye cevap vereceklerdir. Basıma uygun görülen dosyalar için de iki farklı yol karşınıza çıkacaktır. Bunlardan ilki yayınevinin herhangi bir ücret talep etmeden dosyanızı yayınlamasıdır. Ücretsiz kitap bastırmak istiyorum diyenler için en güzel yanıt budur. Ancak gelinen noktada artan kağıt ve baskı maliyetleri ve döviz kurları nedeniyle birçok yayınevi maalesef ki ilk baskı ücretlerini yazarlardan talep etmektedirler.

İkinci yol olan yazarların ilk baskı masraflarını karşılaması ise, kitabın yayınlanması için gereken tüm maliyetleri kapsamaktadır. Editöryal çalışmalar, kapak tasarımı, dizgi (mizanpaj), kargolama, depolama, lojistik gibi masraf kalemleri burada da karşınıza çıkacaktır. Ama büyük masraf kalemi ise hiç şüphesiz kağıt ve baskı maliyetleri olacaktır. Şayet kitabınız ofset baskı sistemiyle 1000-2000 adet gibi sayılarda basılacaksa, kitap çıkarma maliyetiniz bir hayli yüksek çıkacaktır. Bunların toplamı değişken olmakla birlikte 2023 yılı ortaları itibariyle 20 ila 30 Bin TL aralığında değişmektedir. Ayrıca burada altı çizilmesi gereken nokta, ilk baskı masrafını karşılamış olsanız bile, birçok yayınevi satış ritmi düşük olan kitabın ikinci baskısını yapmayacaktır. Örnek vermek açısından, diyelim ki kitabınız bin adet basıldı ve yaklaşık bir yıl içinde satıldı. Eğer yüklü bir sipariş gelmeye devam etmez ve üçer beşer sipariş gelecek olursa, birçok yayınevi küçük siparişler için aynı kitabı bin adet daha basmayacaktır.

Daha uygun maliyetlerle kitap çıkarmak mümkün!

Kitabımı düşük maliyetlerle çıkarmak istiyorum!

Kitap bastırmak istiyorum ancak fazla masraf yapmak istemiyorum diyorsanız, Loti Kitap size hizmet vermeye hazır. Geliştirdiğimiz butik yayıncılık sistemiyle, kitaplarınızın klasik ofset baskı sistemindeki gibi 1000-2000 adet gibi yüksek sayılarda basılma zorunluluğunu ortadan kaldırdık. Bunun yerine öncelikli olarak düşük adetlerde, sonrasında ise anlık üretim yapılarak (sipariş üzerine baskı, print on demand) satışa konu olan kitaplar üretilmektedir. Böylelikle, bin adet iki bin adet gibi yüksek tirajlarda baskı yapma zorunluluğu ortadan kalmaktadır. En büyük maliyet kalemi olan kağıt ve baskı maliyeti ise neredeyse sıfırlanmaktadır.

Loti Kitap markasıyla çıkardığınız tüm kitaplar, birçok internet satış sitesinde online satışa, talep gelmesi halinde kitapçılarda satışa açılmaktadır. Ayrıca, ikinci baskı, üçüncü baskı olmaması gibi risk tamamen devre dışıdır. Bunlar ek olarak, kitaplarınızın ebup (e-kitap) versiyonları da e-kitap platformlarında satışa açılmakta, anlaşma sağlanması halinde de sesli kitap versiyonları yapılmaktadır.

Ayrıntılı bilgi almak için İletişim sayfamızdan ya da Whatsapp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kategoriler: Blog

Whatsapp'tan Ulaş!