Kitap bastırma maliyeti, ucuza kitap bastırmak, kitap yayımlamak isteyen birçok yazar ve yazar adayının merak ettiği en temel soruların başında gelmektedir. Loti Kitap olarak sizler için kitap bastırmanın maliyetlerinin neler olduğunu anlatmaya çalıştık.

Kitap bastırma maliyeti

Kitap bastırma maliyeti bir kitap kaleme almış veya kaleme almayı planlayan birçok kişinin merak ettiği bir konudur. Yazılmış bir eserin okurlara ulaşması her yazarın en büyük isteğidir. Eserlerin okurlara ulaşması içinse basılması, dağıtılması ve satışa açık halde bulunması gerekmektedir.

Bir kitap yazdığınızı varsayalım. Bunun fiziki olarak basılması ve okura ulaşması için üç temel aşama bulunmaktadır.

  • Kitabı kendinizin bastırması
  • Kitabı ücretsiz olarak bir yayınevinden bastırmak
  • Kitabı ücretli olarak bir yayınevinden bastırmak

Her yazar tabi ki öncelikli olarak kitabının ücretsiz olarak basılmasını ister. Aylarca ve hatta belki de yıllarca emek harcanarak yazılmış bir kitap her zaman bunu hak eder. Günümüzde kitapları ücretsiz yayımlayan birçok yayınevi bulunmaktadır. Ancak kitabın temel hammaddesi olan kağıdın olağanüstü artması yayınevlerini büyük çıkmaza sokmuş ve ücretsiz olarak yayımladıkları kitapların sayısını bir hayli azaltmıştır. Özellikle çok sayıda dosya başvurusunun olması ise bir kitabın bir yayınevi tarafından incelenmesi ve yayımlanması sürecini aşırı derece uzatmaktadır.

 

 

Kitap Bastırma Maliyeti

Ücretsiz basım sağlayan yayınevleri mecburi olarak satacağından emin olduğu kitapları yayınlama eğilimindedirler. Bu nedenle dosya başvurularında eserlerin edebi değerlerinin yanı sıra piyasa koşullarını da göz önünde bulundurmak zorundadırlar. Artan olağanüstü maliyetler ve piyasa koşulları gibi durumlar göz önünde bulundurulduğunda ise reklamı veya tanıtım gücü olmayan bir yazarın eserini ücretsiz olarak yayımlatması zorlaşmıştır.

Kitap bastırmak için bir diğer yol ise yazarın kitabını kendisi bastırmasıdır. Yani dizgi, kapak çalışması ve diğer tasarımları kendisi yapması ya da yaptırması, ISBN ve bandrol alımı gibi resmi işlemleri bizzat kendisinin gerçekleştirmesi ve en nihayetinde bir matbaa ile anlaşıp kitabının basılmasını sağlamasıdır. Tabi ki bu aşamadaki tüm maliyetleri de bizzat kendisi karşılayacaktır. Teorikte mantıklı bir yol olarak görünse de bu yolun en büyük çıkmazı dağıtımı yani kitabın okurlar nezdinde ulaşılabilir olmasıdır. Kitapçılarda bulunmasından Kitapyurdu, D&R gibi internet sitelerinde satışa açılması gibi en önemli aşamayı bir yazarın kendi başına halledebilmesi çok zordur.

Kitap bastırma maliyeti nedir?

Kitap bastırmanın üçüncü yolu ise bir yayınevi ile anlaşarak ücretli olarak kitabın yayımlanmasını sağlamaktır. 2023 yılı itibariyle hem döviz kurlarındaki artışlar hem de kağıt ve matbaa ücretlerinin kendi doğal fiyat artışları ile kitap bastırma fiyatları maalesef yükselmiştir. Bu yazının kaleme alındığı 2024 itibariyle değerlendirme yapacak olursak; ortalama 200 sayfalık bir kitabın 1000 adetlik baskısı için kağıt ve matbaa maliyeti 20-30 bin TL arasında değişmektedir. Bazı yayınevleri kitap bastırmak isteyen yazarlardan sadece kağıt ve matbaa ücretini talep ederken, bazı yayınevleri diğer masrafları ve görünmeyen giderleri de talep etmektedir. Diğer masraflar; kapak ve dizgi tasarımları, düzelti ve editörlük maliyetlerinden oluşurken, görünmeyen maliyetler ise depolama ve lojistik maliyetleri ile temel şirket giderleridir. Tüm bunlar üste üste eklendiğinden ise ortalama fiyat 40-60 bin TL aralığına ulaşmakta ve tüm masrafları yazarlar karşılamaktadır. Yayınevleri bu ücret karşılığında kitabın tüm üretim sürecini takip ederek okurlar için satışa sunulmasını sağlamaktadır. Anlaşma şartlarına göre de ikinci baskılardan sonra ya yazarlar telif ücreti kazanmakta ya da hiçbir baskı olmamaktadır. Hiç şüphesiz bu durum da maalesef ki yazarların kitaplarını yayımlatmasını ayrı bir zorluğa sokmaktadır.

Daha uygun ve pratik bir yöntem olarak butik yayıncılık!

Ucuza Kitap Bastırmak: Düşük maliyetlerle kitap bastırmak

Ucuza kitap bastırmak için yukarıda sıralanan masrafları ortadan kaldırmanın ve daha uygun maliyetlerle kitap bastırmanın en kolay yolu ise Loti Kitap olarak sunduğumuz butik yayıncılık hizmetidir. Detaylı bilgi için Butik Yayıncılık Nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Özetle kağıt, baskı ve depolama maliyetlerinin olmadığı, sadece tasarım ve ISBN, bandrol gibi resmi hizmetlerin ücretlerinin alındığı ve sipariş üzerine baskı yöntemiyle kitabın her zaman ve her baskıda ulaşılabilir olduğu bir yöntemdir. Sayfa sayısına göre değişmekle birlikte butik yayıncılık hizmetinin maliyeti ortalama 12 bin TL ile 20 Bin TL arasında değişmekte ve birçok hizmet sunulmaktadır.

Merak ettiğiniz diğer sorular için sıkça sorulan sorular sayfamıza bakabilir ya da iletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kategoriler: Blog

Whatsapp'tan Ulaş!