Kitap bastırma fiyatları, ücretleri nelerdir? 2024 yılında kitap bastırma maliyetleri nedir? Kitap bastırmak ücretli mi? Merak ettiğiniz birçok sorunun yanıtı yazımızda…

Kitap bastırma fiyatları

Kitap bastırma fiyatları birçok yazarın ve yazar adayının merak ettiği konulardan birisidir. Özellikle yakın zamanda kağıt ve matbaa fiyatlarındaki aşırı yükseliş nedeniyle kitap bastırma ücretleri ne kadardır sorusu en çok sorulan soruların başında gelmektedir.

Kitap bastırma fiyatları 2024 yılında maalesef ki aşırı derecede yükselmiştir. Hem dünyadaki kağıt krizi hem de ülkemizde döviz krizinden kaynaklı olarak kitap üretim maliyetleri artmış, kitap bastırma ücretleri de neredeyse dört katına çıkmıştır. Bu nedenlerden dolayı belirli başlı büyük yayınevleri dışında birçok yayınevi kitap üretimine ya ara vermiştir ya da sonlandırmıştır.

Kitap bastırma fiyatları 2024

Kitap bastırma süreci kompleks bir iştir. Kitap, birçok aşamadan geçerek okurun eline ulaşmaktadır. Bu aşamalardan bazıları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Eserin düzelti çalışmasının yapılması
  • Eserin mizanpajının yapılması
  • Eserin kapak tasarımının yapılması
  • ISBN ve bandrol alınması
  • Matbaada eserin basılması
  • Basılan eserin depolanması ve dağıtıma açılması
  • Eserin dağıtılması ve satışa açılması

Yukarıda sıralanan maddeler hemen hemen her kitap için geçerli aşamalardır. Bu aşamaların hepsinde ise artı bir maliyet söz konusudur. Özetle kitap bastırma sürecinde sadece kağıt ve matbaa maliyetleri olmamakta, bunların yanında birçok gider kalemi daha oluşmaktadır.

Kitap Bastırma Fiyatları

Kitap bastırma ücretleri

Kitap bastırma ücretleri yayınevlerinden yayınevlerine büyük değişiklikler göstermektedir. Bunun temel nedeni yayınevlerinin marka değerleri ve sunmuş oldukları hizmetlerdir. Kimi yayınevi sadece kağıt maliyetlerini yazardan talep ederken kimi yayınevleri ise bütün giderleri talep etmekte ve kitabın yeterli kadar satılmama riskine karşılılık ek maliyetler çıkarmaktadır. Örnek olması açısından; bazı yayınevleri sadece kitabın basılmasını sağlarken bazı yayınevleri kitap fuarlarında imza günleri dahil geniş bir hizmet sunabilmektedir. Böyle durumlarda ise, kitap fuarına katılmak bir maliyet olduğu için yayınevleri kitabın birim maliyetine bu gider kalemini de ekleyebilmektedir.

Kitap bastırma ücretleri 2024

Kitap bastırma ücretleri 2024 yılı itibariyle üretilen adet ve sayfa sayısına göre değişiklik göstermektedir. Ortalama 200 sayfalık bir kitabın 1000 adet üretilmesi ve dağıtılmasının çıplak maliyetleri 20-30 bin TL arasında değişmektedir. Yayınevleri bu gidere tasarım ve editöryal maliyetleri de eklediğinde kitap bastırma ücretleri aynı sayfa aralığı ve aynı adet için 40-60 bin TL bandına çıkabilmektedir. Söz konusu fiyatlar yazımızın kaleme alındığı Haziran 2024 itibariyle geçerli olmakla birlikte değişkenlik gösterebilir.

Peki bir kitabı daha uygun bir fiyata bastırmak mümkündür müdür?

Uygun fiyatlı butik yayıncılık

Loti Kitap ekibi olarak, artan bu giderler karşısında yazarların yaşadıkları zorlukları aşmak için butik yayıncılık hizmeti veriyoruz. Butik yayıncılık nedir yazımızda genişçe yer verdiğimiz üzere, kitabın önden 1000 adet, 2000 adet gibi yüklü üretimleri ve maliyetleri yerine, her daim basılabilir ve sipariş üzerine baskı modellemesiyle, satışa konu olmayan kitapların üretim maliyetlerinden herkesi kurtarıyoruz. Böylelikle bir defaya mahsus tasarım ve operasyon maliyetleri dışında depolama, lojistik, kağıt ve dağıtım gibi tüm gereksiz giderleri iptal ediyoruz.

Daha detaylı bilgi almak için bizimle İletişim sayfamızdan ya da İnstagram hesabımızdan iletişime geçebilirsiniz.

Kategoriler: Blog

Whatsapp'tan Ulaş!