Kitap basım maliyeti hesaplama nasıl yapılır? Kitap baskı maliyeti hesaplama, kitap baskı fiyatı hesaplama, kitap bastırma fiyat hesaplama, ofset baskı maliyet hesaplama nelerdir? Loti Kitap ekibi olarak yazarların ve yazar adaylarının en çok merak ettiği konuların başında olan kitap basım maliyetleri hakkındaki bilgileri derledik.

Kitap basım maliyeti hesaplama

Kitap basım maliyeti hesaplama, her yazar ve yazar adayının merak ettiği konuların başında gelmektedir. Her yazar, bin bir zahmet, emek ve uzun bir zaman harcayarak kaleme aldığı eserinin yayınlanmasını ve bir kitap halinde okurlarla buluşmasını ve kitap yazarak para kazanmayı ister. Fakat günümüzde maalesef ki kitap yayınlatmak eskisi kadar kolay değildir. Özellikle aşırı derece artan baskı ve kâğıt maliyetleri karşısında birçok yayınevi doğal olarak çok daha seçici ve satmasına kesin gözüyle baktıkları kitaplara yönelmektedir. Bu durum ise yeni yazar olmak isteyenlerin kitaplarının yayınlanması şansını düşürmektedir.

Buna bir çözüm olarak ise, yayınevleri çeşitli kitapları basım maliyetlerini yazarlarca karşılandığı takdirde yayınlayabilmektedir. Bu durumda da yazarlar doğal olarak kitap baskı maliyetlerinin neler olduğunu merak etmekte ve bütçelerini buna göre ayarlamaktadır. Kitap basım maliyeti ise kitabın sayfa sayısı, kaç adet basılacağı ve basım teknolojisine göre değişkenlik gösterecek bir durumdur. Günümüzde yaygın olarak kullanılan basım teknolojisi ofset baskı sistemidir. Klasik yayıncılık sistemi olarak da bilinen ofset baskılarda, bir kitabın yayınlanması için en az bin adet, iki bin adet gibi yüklü miktarlarda baskı sayısı gerekmektedir.

Öte yandan yeni bir basım teknolojisi olan dijital baskı sisteminde ise eserin en az bin, iki bin adet basılması gibi bir zorunluluk yoktur. Baskı dosyaları hazırlanan eserler, dilenen miktarlarda basılabilmektedir. Hatta bunun da ötesinde, sipariş üzerine baskılı satış teknikleriyle de internet sitelerinde satılan her kitap anlık olarak üretilebilmekte ve okurlara kargolanabilmektedir. Böylelikle yazarlar çok düşük maliyetlerle kitaplarının yayınlanmasını sağlayabilmektedir.

Loti Kitap butik yayıncılık sistemi de aynı şekilde dijital baskı yoluyla sipariş üzerine anlık üretim gerçekleştiren ve okurlara anında kitapların ulaşmasını sağlayan bir kitap yayınlama sistemine sahiptir. Bu nedenle kitap baskı fiyatları klasik yayıncılığa göre dörtte bir/beşte bir oranlarına kadar düşürülebilmektedir. (Detaylı bilgi için: Butik yayıncılık nedir?)

 

Kitap Basım Maliyeti Hesaplama

Kitap baskı maliyeti hesaplama nasıl yapılır?

Kitap basım maliyeti hesaplama, birbirinden farklı ve teknik detayları içerisinde barındıran bir süreçtir. Ayrıca güncel kağıt fiyatlarına göre de değişiklik göstermektedir. Ancak bu yazının kaleme alındığı 2024 Haziran ayında yaklaşık basım maliyetleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • 96-112 sayfa arası 12 Bin TL
  • 112-128 sayfa arası 14 Bin TL
  • 128-144 sayfa arası 16 Bin TL
  • 144-160 sayfa arası 18 Bin TL
  • 160-176 sayfa arası 20 Bin TL
  • 176-200 sayfa arası 22 Bin TL

Unutulmamalıdır ki bu fiyatlar yaklaşık olarak hesaplanmış Loti Kitap butik yayıncılık sistemine ait fiyatlardır. Kitabın türü, içeriği ve diğer koşullara göre değişiklikler söz konusu olabilmektedir.

Kitap bastırmak istiyorum!

Siz de kaleme aldığınız eserin hızlı ve kaliteli bir biçimde okurlarla buluşmasını istiyorsanız, bize ulaşabilirsiniz. Uzman tasarımcı ve yayıncı ekibi sayesinde eserlerinizin en nitelikli haliyle okurlara ulaşması için bizimle iletişim sayfamızdan ya da Whatpsapp hattımızdan iletişime geçebilirsiniz.

Kitap Yayınlama Başvurusu

 

Kategoriler: Blog

Whatsapp'tan Ulaş!