Kendi kitabını bastırmak nedir? Kendi kitabını bastırmak için neler yapılabilir? Loti Kitap ekibi olarak sizler için kendi kitabınızı nasıl bastırabileceğiniz hakkındaki bilgileri derledik.

Kendi kitabını bastırmak

Kendi kitabını bastırmak, en basit haliyle bir yazarın herhangi bir yayınevi olmadan yazdığı kitabı kendi imkanları ile matbaada bastırması demektir. Yazar, bastırdığı kitabı doğrudan okurlara ulaştırmak amacıyla tasarımından basımına, dağıtımından reklam ve pazarlamasına kadar bütün süreçleri kendi başına yapmaktadır.

Ancak unutulmamalıdır ki tüm bu süreçler bir hayli zahmetli, yorucu ve sabır gerektiren bir süreçtir. Çünkü bir kitabın basımında ve dağıtımında birçok farklı aşama bulunmaktadır. Bu aşamaları bütün teknik detaylarıyla gerçekleştirmek ve organizasyonu iyi kurmak gerekmektedir. Aksi halde kitabın okurlarla buluşması çok zorlaşacaktır.

Kendi kitabını bastırmak isteyen yazarların yapması gereken bazı işlem basamakları bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Eserin editör veya redaktör okumalarının yaptırılması
 • Eserin baskıya uygun dizgi (mizanpaj) çalışmalarının yapılması
 • Eserin baskıya uygun kapak çalışmalarının yapılması
 • Eserin ISBN numarasının alınması ve ISBN numarasının barkodla kapak ve iç dosyaya eklenmesi
 • Eserin bandrollerinin alınması
 • Bir matbaa ya da baskı merkezi ile anlaşma sağlanması
 • Basılan kitapların depolanması
 • Kitabın kitapçılara verilmesi için bir dağıtımcı ile anlaşılması
 • Kitabın internet sitelerinde satışa açılmasının sağlanması (işletme olmak gerekmektedir.)
 • Kitabın reklam çalışmalarının yapılması
 • Kitabın siparişlerinin güncel olarak takip edilmesi ve kargolanması

Görüldüğü üzere bir kitabın okurlarla buluşma serüveni oldukça farklı ve zorlu aşamalardan geçmektedir. Ayrıca tüm bu aşamalarda ayrı ayrı maliyet kalemleri çıkmaktadır. Bu nedenle kendi kitabını bastırmak isteyen yazarların tüm karşılaşacakları bu durumları hesaba katmaları ve göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

Sıralanan nedenlerle bir yazarın kendi kitabını bastırması yerine bir yayınevi ile anlaşma yaparak kitabını yayımlaması daha pratik bir çözüm olacaktır. Fakat burada da yazarların karşısına yayınevlerinin talep ettikleri yüksek miktarlardaki ücretler çıkmaktadır. Özellikle kitapların en az bin/iki bin gibi tirajlarda basılması kitap bastırma maliyetini yükseltmektedir.

Hızlı ve düşük maliyetli kitap yayımlamak için: Loti Kitap

 

Kendi Kitabını Bastırmak

Uygun maliyetlerle kitap bastırmak

Kitap bastırmak istiyorum yazarlar için uygun maliyetlerle kitap çıkarmak da mümkündür. Loti Kitap butik yayıncılık sistemiyle yüksek maliyetler yerine çok daha düşük maliyetlerle kitaplarınızı yayımlayabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için iletişim sayfamızdan ya da Whatsapp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Kategoriler: Blog

Whatsapp'tan Ulaş!