KDY Yayıncılık nedir? KDY Doğrudan Yayıncılık nedir? Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık nedir ve süreçleri nasıl işlemektedir? Loti Kitap ekibi olarak sizler için KDY yayıncılık hakkındaki merak ettiklerinizi derledik.

KDY Yayıncılık

KDY Yayıncılık nedir?

KDY Yayıncılık, gerçek ismiyle Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık, kitap satış sektöründeki en önemli firmalardan birisi olan Kitapyurdu.com firmasının yazarlar ve yazar adayları için geliştirdiği bir yayıncılık sistemidir. Sistemin mantığı, yazarların kendi kitaplarını kendi kendilerine yayımlayabilmeleri üzerine kurulmuş ve yayıncılık aşamaları buna göre şekillendirilmiştir. Herhangi bir yayınevine bağlı kalmadan yazarlar sisteme üye olarak kaleme aldıkları eserlerin kitap olarak yayımlanmasını sağlayabilmektedirler. Yazarların okurlarla hızlı bir şekilde buluşmasını öngören bu sistem ise tamamen ücretsiz olmakla birlikte, yazarlar satılan her bir kitapları için de telif hak edişleri kazanabilmektedirler.

KDY Yayıncılık sisteminde temel olarak kullanılan baskı sistemi Print On Demand, yani sipariş üzerine baskı sistemidir. Yeni nesil bir baskı sistemi olan sipariş üzerine baskı sisteminde, kitaplar klasik yayıncılık sistemindeki gibi ofset baskı (matbaa) sisteminde üretilmezler. Bunun yerine dijital baskı olarak bilinen, buna göre özel teknolojilerle üretilmiş baskı makinalarında üretilir. Başka bir deyişle, klasik yayıncılık sistemindeki gibi bir kitabın basılması için en az bin adet, iki bin adet gibi üretimler zorunluluk değildir. Daha düşük adetlerde (beş, on, yirmi gibi) üretimler dijital baskı sisteminde mümkündür. Dijital baskı sisteminin klasik ofset baskıdan daha hızlı olması sayesinde de kitaplar sipariş üzerine üretilebilmektedir. Dilerseniz konuyu biraz daha açalım.

 

KDY Yayıncılık

KDY Doğrudan Yayıncılık

KDY Yayıncılık sisteminde, kitapların önden yüklü miktarlarda üretilme zorunluluğu bulunmamaktadır. Dijital baskının doğası gereği kitaplar hızlı bir şekilde üretilebilmektedir. Yani, bir okur Kitapyurdu sitesinden sizin kitabınızdan diyelim ki 10 tane sipariş verdi. Bu on kitap hali hazırda stoklarda bulunmasa bile 24-48 saat içerisinde anlık olarak üretilerek okura gönderilmektedir. Böylelikle, kitabın önden üretim zorunluluğu devre dışı kalmaktadır. Sadece satışa konu olmuş kitaplar üretilmektedir. Bu durum ise hiç şüphesiz yazarları klasik baskı sistemindeki gibi bin adet, iki bin adet üretim ve bu üretim için gereken yüksek kağıt ve baskı maliyetlerinden kurtarmaktadır.

Günümüzde kitapların artık çoğunlukla internet siteleri üzerinden satıldığını hesaba kattığımızda sipariş üzerine baskı sistemi yayıncılık sektörü için önemli bir aşama olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem yazarlar hem yayıncılar, sipariş üzerine baskı sistemiyle yüksek maliyetlerden kurtulabilmektedirler.

Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık tamamen ücretsiz mi?

KDY Yayıncılık sistemi yazarlara faydalı olmak için tamamen ücretsiz olarak sistemini kurmuştur. Ama burada bazı aşamaların altını çizmekte fayda vardır. Evet, baskı sistemi olarak tamamen ücretsiz bir sistemdir ancak sisteme dahil olabilmek için kitapların baskı dosyalarının tamamen hazır hale getirilmesi gerekmektedir. Bu hazır hale getirme işi ise yazarların sorumluluğundadır.

Kitapların baskı hazır dosyası haline getirilmesi için çeşitli aşamalar bulunmaktadır. Bu aşamalar şöyledir:

  • Kitabın metin yazım aşamasında uzman editörlerce redaksiyon (tashih, düzeltme) işlemlerinin yapılmış olması
  • Kitabın iç baskı dosyasının, yani dizgi (mizanpaj) dosyasının hazırlanarak baskıya hazır hale getirilmesi
  • Kitabın kapak dosyasının istenen ölçü, format ve baskı ayarları çerçevesinde hazırlanması ve baskıya hazır getirilmesi

Sıralanan bu işlemler tüm kitap yayımlama süreçlerinde var olan işlemlerdir. Yazarların bu işlemleri yapmaları bir hayli zordur. Çünkü bu aşamalar bu işi meslek olarak yapan uzman editörler ya da grafik tasarımcılar tarafından teknik programlar kullanılarak yapılmaktadır. Bir yazar olarak bunları yapmak maalesef ki imkansıza yakındır. Bu nedenle ya kendiniz bunları dışarıdan hizmet alarak yaptırmak zorundasınız ya da KDY anlaşmalı ajanslarına yaptırmak zorundasınız. İşte burada karşınıza baskı hazırlık masrafları çıkmaktadır. Bu maliyetler ise tasarımcıdan tasarımcıya ya da ajanstan ajansa değişmekle birlikte ortalama olarak 2024 yılı içerisinde toplamda 4 Bin TL ile 8 Bin TL arasında değişiklik göstermektedir. (Bknz: KDY ajans ücretleri)

Bahse konu maliyetler dışında ise doğrudan yayıncılık sisteminde başka hiçbir masraf bulunmamaktadır.

KDY Yayıncılık sisteminin yukarıda açıkladığımız üzere birçok avantajı bulunmaktayken, bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Bunlardan en büyüğü ise kitabın sadece ilgili sitede satışa açık olmasıdır. Yani başka satış siteleri ya da kitapçılarda bulunmamasıdır.

Düşük maliyetlerle birçok yerde satışa açık kitap yayınlatma imkanı var: Loti Kitap

Düşük maliyetlerle kitap bastırma

Loti Kitap aracılığıyla tıpkı yukarıda açıklanan sisteme benzer sipariş üzerine baskılı dijital yayıncılık sisteminden faydalanabilirsiniz. Kitap bastırmak için klasik yayıncılık sisteminden çok daha uygun fiyatlarda olan paketlerimizde, editöryal çalışmalardan tasarım (kapak, mizanpaj) çalışmalarına kadar tüm süreçler dahildir. Hemen hemen normal tasarım maliyetlerine kitabınızı yayınlatabilir ve birçok satış sitesinde satışa açılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca kitabınızın e-kitap formatı ve anlaşma sağlanması halinde sesli kitap formatında da yayınlanması mümkündür. Detaylı bilgi almak için iletişime geçebilir ya da Whatsapp üzerinden bizimle temasa geçebilirsiniz.

Kategoriler: Blog

Whatsapp'tan Ulaş!