Butik yayıncılık, Loti Kitap olarak artan kağıt ve baskı maliyetlerine karşı izlenen pratik bir yayıncılık yöntemidir. Özellikle yeni yazar ve yazar adaylarının yüksek maliyetlerden dolayı eserlerini yayımlatmakta yaşadıkları zorlukları gidermek için etkili bir çözümdür.

Butik yayıncılık nedir?

Butik yayıncılık, yeni yazarlar ve yazar adaylarının, klasik yayıncılık döngüsünde kitaplarını yayımlamakta zorlanmasına karşı ortaya çıkmış düşük maliyetli bir yayıncılık hizmetidir.

Klasik yayıncılık neden yüksek maliyetli?

Klasik yayıncılık döngüsünde, ofset matbaa sistemleri kullanıldığından dolayı bir kitabın yayınlanması için önden ortalama minimum bin, iki bin adet gibi sayılarda üretilmesi gerekmektedir. Üretilen kitaplar zorlu lojistik süreçlerinden geçerek depolama ve dağıtıma tabii tutulur. Kitaplar çeşitli dağıtımcılar ve kitapçılarda satılmaya çalışılır. Belirli bir periyotta satılamayan kitaplar ise yayınevine iade edilir.

Basılan adetlerin büyük bir kısmı kısa sürede satılamazsa bu durum yayınevi için zararla sonuçlanır. Hiçbir yayınevi de doğal olarak bu riski almak istemez. Yayınevleri ya satılacağından kesin olarak emin oldukları kitabı yayımlarlar ya da bir kitabın tüm üretim ve lojistik giderlerini yayımlama öncesinde yazarlardan talep ederler.

Talep edilen ücret ise genellikle bin adetlik baskı için gereken kağıt, matbaa, tasarım, editör giderleri ile depolama, dağıtım ve lojistik giderlerinin toplamıdır. Bu giderlere yayınevlerinin çeşitli şirket giderleri ve vergileri de eklenir. Özellikle son zamanlarda kağıt ve matbaa maliyetlerinin sürekli olarak artması ise üretim maliyetlerini zirvelere çıkarmaktadır. Bu nedenlerden dolayı yeni yazarlar ve yazar adayları kitaplarını yayımlatmakta büyük zorluklar yaşamaktadır.

Butik Yayıncılık Nedir

Butik yayıncılık ile klasik yayıncılık farkı nedir?

Butik yayıncılık döngüsünde, klasik yayıncılıktaki ofset matbaa sistemleri yerine dijital baskı sistemleri kullanılır. Böylelikle bir kitabın basılması için önden bin veya iki bin gibi yüklü adetlerde kitap basılmasına gerek yoktur. Kaç adet kitap istenirse anlık olarak ve hızlı bir şekilde üretilebilir. Kitabın fiziken klasik yayıncılıkta üretilen kitaptan hiçbir farklı yoktur. İşin en pratik yönü ise, satışa konu olan sipariş adedince üretilebilir olmasıdır. Örneğin; bir gün içinde kitaptan üç tane sipariş geldiyse, anında üç tane üretilip ilgili müşteriye yollanır. Doğal olarak, klasik yayıncılıktaki belirli bir adedin üzerindeki satmama riski tamamen ortadan kalkmaktadır. Önden üretim için gereken kağıt, matbaa ve depolama maliyetleri sıfırlanmakta ve lojistik maliyetleri minimuma düşmektedir.

Klasik Yayıncılık

Yüksek Maliyet

  • Kağıt Maliyeti – Var
  • Matbaa Maliyeti – Var
  • Depolama Maliyeti – Var
  • Lojistik Maliyeti – Var

Butik Yayıncılık

Düşük Maliyet

  • Kağıt Maliyeti – Yok
  • Matbaa Maliyeti – Yok
  • Depolama Maliyeti – yok
  • Lojistik Maliyeti – Yok

Loti Kitap butik yayıncılık hizmetleri hakkında merak ettikleriniz…

Butik yayıncılıktan kasıt e-kitap formatı mı?

Hayır, e-kitap formatı değil. Kitap fiziken üretilmekte ve okurlara ulaşmaktadır. E-kitap farklı bir hizmet türüdür.

Loti Kitap hangi dijital baskı altyapısını kullanmaktadır?

Loti Kitap, dijital baskı altyapısı olarak kitap sektöründe en köklü firmalardan olan Kitapyurdu.com ile çözüm ortaklığı yürütmektedir. Kitapların hepsi anlık olarak Kitapyurdu.com baskı merkezinde üretilmekte ve ertesi gün okurlara ulaştırılmaktadır.

Kitaplar Kültür Bakanlığı’nca onaylı mı yayımlanacak?

Evet. Loti Kitap Kültür Bakanlığı’na ait Yayıncılık Sertifikası‘na sahiptir. Tüm yayımlanan kitaplar sözleşme yoluyla ve resmi kitap olarak yayımlanmaktadır.

Kitaplarda bandrol ve ISBN numarası olacak mı?

Evet, kitapların hepsinde resmi bandrol ve ISBN numarası olacaktır. ISBN ve bandrol işlemlerini Loti Kitap olarak biz yapıyoruz.

Telif ücreti ödeniyor mu?

Evet, sözleşme koşulları gereği belirli satış adedinden sonra yazarlar telif ücreti kazanmaya başlarlar.

Kitaplar nerelerde satışa açık olacak?

Kitaplar başta Kitapyurdu.com ve Loti Kitap sitesinde olmak üzere, D&R, BKM, İdefix, Babil, Kidega ve onlarca kitap satış sitesinde, Amazon, Trendyol, Hepsiburada, n11, Çiçeksepeti gibi pazaryerlerinde ve tıkla24, Kitapavrupa gibi Avrupa ülkelerinde kitap satışı yapan sitelerde satışa açık olacaktır.

Kitaplar D&R ve benzeri kitapçılarda olacak mı?

Kitaplar klasik dağıtım sistemine tabi olmaktadır. Kitapçılardan gelen talepler doğrultusunda raflarda yer alabilecektir.

Kitabın tasarım ve editöryal çalışmalarını kim yapıyor?

Loti Kitap olarak Word dosyası halinde teslim aldığımız kitapların tüm editöryal ve tasarım çalışmalarını biz gerçekleştiriyoruz.

Loti Kitap’tan yayımlanan kitabımı daha sonra başka bir yayınevinden yayımlayabilir miyim?

Evet, sözleşmenin süresinin bitmesi ya da sözleşme şartlarına uygun bir şekilde karşılıklı fesih edilmesinin ardından başka bir yayınevi ile anlaşabilirsiniz.

Sözleşme süresi ne kadardır?

Loti Kitap kitap yayımlama sözleşmeleri genel olarak 2 yıldır. Ancak yazarlardan gelecek özel taleplere göre süre artırılabilir ya da azaltılabilir.

Başka kitaplarımı başka yayınevlerinden yayımlayabilir miyim?

Loti Kitap yayın sözleşmesi sadece ilgili eser bazlı bir sözleşmedir. Yazarlar başka kitaplarını diledikleri yerlerde yayımlayabilirler.

Reklam ve tanıtım çalışmaları oluyor mu?

Evet, Loti Kitap imkanları çerçevesinde tüm kitapları için reklam ve tanıtım çalışmaları yürütmektedir.

Kitapların e-kitap formatları da yayımlanacak mı?

Evet, gerekli anlaşmaların yapılması halinde ayrıca e-kitap olarak da yayımlanacaktır.

Kitap yayımlandıktan sonra yazara kitap verilecek mi?

Evet, ilgili sözleşme gereği 10 adet kitap yazara ücretsiz olarak teslim edilecektir.

Kitap yayımlatma ücretleri ne kadar?

Kitabın sayfa sayısına göre ücretler değişmekle birlikte ortalama 10.000 TL ile 18.000 TL arasında maliyet çıkmaktadır. (Klasik yayıncılıkta ise bu maliyetler 2024 yılı itibariyle ortalama 40-80 bin TL bandındadır.)

Daha fazla merak ettiğiniz şeyler mi var? Ya da kitap yayımlama başvurusunda mı bulunmak istiyorsunuz? Bizimle iletişime geçebilir, kitap yayınlama konusunda sıkça sorulan sorulara bakabilir ya da kitap yayımlama başvurusunda bulunabilirsiniz.


İletişime Geç


Sıkça Sorulan Sorular


Kitap Başvurusu

Kategoriler: Blog

Whatsapp'tan Ulaş!