1000 adet kitap basımı maliyeti nedir? Bin adet kitap bastırmak kaç TL’ye mal olur? Loti Kitap ekibi olarak yazarların ve yazar adaylarının en çok merak ettiği sorulardan birisi olan bin adetlik kitap basımının yaklaşık maliyetlerini hazırladık.

1000 adet kitap basımı maliyeti nedir?

1000 adet kitap basımı maliyeti, Eylül 2023 itibariyle ortalama 200 sayfalık bir kitap için yaklaşık olarak 35 Bin TL ile 50 Bin TL arasında değişmektedir. Ancak Loti Kitap butik yayıncılık sistemiyle bu fiyatlar 9 Bin TL ile 14 Bin TL bandında seyretmektedir.

Kitap basım maliyetleri bir hayli değişkenlik gösteren maliyetlerdir. Bunun temel nedeni ise değişen döviz kurları ile üretilen kitapların kendi içindeki farklı özellikleridir. Gelin bunları detaylıca inleyelim.

Öncelikle kitabın temel hammaddesi olan kâğıt maalesef ki ülkemize yurtdışından gelmektedir. Sık sık artan ve değişen döviz kurları, doğal olarak kâğıt maliyetlerini arttırdığı için kitapların basım maliyetlerini doğrudan etkilemektedir. Bunun yanı sıra diğer tali basım giderlerinin de artışları buna ek olarak maliyetlerin artmasına da neden olmaktadır.

Öte yandan 1000 adet kitap basım maliyetini değiştiren diğer unsurlar ise kitapların kendi içindeki teknik farklılıklarıdır. Bu farklılıklar şu şekilde sıralanabilirler:

  • Kullanılan iç kağıdının cinsi ve gramajı
  • Kullanılan kapak kağıdının cinsi ve gramajı
  • Kitabın ölçüsü (büyüklüğü)
  • Kitabın kalınlığı (sayfa sayısı)
  • Kitabın ek özellikleri

Sıralanan maddeleri kısaca açıklayacak olursak; en temel değişiklik kitabın iç kağıdının cinsi ve gramajındaki değişikliklerdir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan kâğıt ikinci hamur 60 gram Lüks Enzo kitap kağıdıdır. Fakat bu kâğıt yerine daha yüksek gramajlı, örneğin 70 gram ya da 80 gram gibi kağıtlar ya da daha nitelikli kağıtlar, örneğin birinci hamur gibi olması halinde iç kağıt maliyetleri otomatik olarak artacaktır. Bu durum da doğrudan maliyete etki edecektir.

Yine benzer şekilde kapak kağıtları genellikle 230 gram ya da 250 gramlık Amerikan Bristol kağıtlardır. Bunların yerine 350 gram ya da 400 gramlık kapak kağıtları kullanıldığı an kitabın basım maliyeti artacaktır.

Kitap ölçüleri genellikle 13,5 X 19,5 cm ya da 13,5 X 21,5 cm ölçülerinde olmaktadır. Bu ölçüler yerine daha düşük cep boy ölçülerde basım maliyeti düşecekken, büyük ölçülerde ise artacaktır. Aynı şekilde kitabın sayfa sayısı doğrudan etkileyecek bir faktördür. Bunlara ek olarak kitabın lak, kısmı lak ya da oval köşe gibi özel kesim gerektiren ek özellikleri de basım maliyetlerini artıracaktır.

 

1000 Adet Kitap Basımı Maliyeti Nedir?

Kitaplar 1000 adet basılmak zorunda mıdır?

Kitaplar, genel olarak geleneksel matbaa yöntemi olan ofset baskılı sistemlerle basılmakta ve çeşitli montaj işlemlerinden geçmektedir. İşin özünde en az 1000 adet basılma zorunluluğu yoktur. Ancak ofset baskı makinalarının çalışma doğaları gereği düşük adetlerde basımlara pek uygun değildir. Her düşük adette kitabın birim maliyeti artış gösterecektir. Bu nedenle genellikle minimum 500 ya da 1000 adetlik basımlar yapılmaktadır. En yaygın olanı 1000 adetlik basımdır. Birçok yayınevi basımlarını buna göre ayarlamakta ve her bin adete baskı sayısı vermektedir.

Klasik ofset baskı sistemine alternatif olarak yaygınlaşan yeni bir baskı teknolojisi ise dijital baskılı sistemdir. Dijital baskılı sistemlerde ofset baskıdaki gibi bin adetlik kitap basma zorunluluğu bulunmamaktadır. Kitabın tekil birim maliyeti, ofset baskıya göre küçük oranda fazla olsa da, 1000 adet kitap basımı maliyetinden kurtulmak için ideal bir çözümdür. Ancak burada dikkat edilmesi gereken durum, bu tarz baskı makinalarının kalitesidir. İyi bir dijital baskı makinasında üretilmeyen kitaplar, fiziksel açıdan ofset baskıdan çıkan kitaptan daha kötü bir görünüme sahip olabilmekte ve daha kalitesiz olabilmektedir. Fakat tüm dijital baskılar için bu durum söz konusu değildir.

Loti Kitap, en kaliteli dijital baskı sistemlerini kullanmaktadır.

Düşük maliyetle kitap bastırmak

Loti Kitap, geliştirmiş olduğu butik yayıncılık sistemiyle en kaliteli dijital baskı sistemlerinden olan KDD (Kitapyurdu Doğrudan Dağıtım) sistemi üzerinden kitapların üretimlerini gerçekleştirmektedir. Klasik ofset baskılı sistemdeki gibi kitapların en az bin adet üretilme zorunluluğu yoktur. Bu da doğal olarak kitap basım maliyetlerini otomatik olarak düşürmektedir. Kitaplar başta Kitapyurdu olmak üzere D&R, BKM, İdefix ve bütün online kitap satış sitelerinde satışa açılmakta, ayrıca Amazon, Trendyol, N11, Çiçeksepeti gibi pazaryerlerinde satışa sunulmakta, buna ek olarak KitapAvrupa ve tıkla24 gibi Avrupa’da kitap satan satış noktalarında satılmaktadır.

Kitaplar, ilk başta düşük adetlerle üretilmekte, daha sonra anlık olarak sipariş üzerine basım tekniğiyle okurlara gönderilmektedir. Böylece yazarlar ofset baskılı sistemdeki gibi 1000 adet kitap basımı maliyetinden kurtulmakta ve daha düşük maliyetlerle kitaplarını yayımlayabilmektedir. Buna ek olarak, ikinci baskının yapılmaması, üçüncü baskının yapılmaması gibi riskler de devre dışı kalmaktadır. İkinci ve sonraki baskılar için yazarlar hiçbir şekilde ücret ödememektedirler. Ayrıca talep edilmesi halinde, kitapların e-kitap versiyonları da yapılmakta ve KOBO, Google Play Kitaplar ve birçok e-kitap platformunda da satışa açılmaktadır.

Daha detaylı bilgi almak ve kitap yayınlatmak için bizimle iletişim sayfamızdan ya da Whatsapp üzerinden hızlıca iletişime geçebilirsiniz.

 

Kategoriler: Blog

Whatsapp'tan Ulaş!