1 adet kitap bastırmak istiyorum! 1 adet kitap bastırmak mümkün müdür? Loti Kitap ekibi olarak sizler için en çok merak edilen konulardan birisi olan bir adet kitap bastırmanın yollarını derledik.

1 adet kitap bastırmak istiyorum

1 adet kitap bastırmak, genellikle bir kişiye özel kaleme alınan kitabın bastırılarak o kişiye hediye edilmesi ya da kişini bizzat kendisinin saklaması için basılan kitaplardandır. Günümüzde bu türde kitaba karşı merak giderek artmaktadır. Bunun temel nedeni, kitabın sadece bir okurunun olması ve o kişiye yönelik olmasıdır. Yani, kitabı sadece bir kişi okuyacaktır. Genellikle en özel hediye olarak planlanan kitapların başında gelmektedir. Peki bir adet kitap bastırmak mümkün müdür?

Sorumuzun yanıtı: evet, mümkündür.

Ancak öncesinde bilinmesi gereken bazı durumlar söz konusudur. Bir kitabın kaleme alınması genellikle ya kağıtlara ya da bizzat bilgisayar üzerinden Word dosyasına olmaktadır. Bilgisayara aktarılmış her eserin anında kitaplaştırılması mümkün değildir. Çünkü bir Word dokümanının kitaplaştırabilmesi için bazı aşamalardan geçmesi gerekmektedir. Çoğunlukla uzman tasarımcıların gerçekleştirdikleri bu aşamalar şöyledir:

  • Eserin iç sayfalarının dizgi (mizanpaj) çalışmasının yapılması
  • Eserin iç sayfaların kalınlığını uygun bir şekilde kapak tasarımının yapılması
  • Eserin iç ve kapak tasarımlarının baskıya uygun bir formatta özel PDF dosyası olarak alınması

Sıralanan şartların sağlanmasının ardından bir kitabın basılması için herhangi bir engel durum kalmamaktadır. Baskı dosyaları alındıktan sonra herhangi bir dijital kopyalama merkezine giderek ister bir adet, isterseniz birden fazla şekilde eserinizin basılı versiyonlarını alabilirsiniz.

Fakat burada dikkat edilmesi gereken temel durum, ortaya çıkan bu kitabın resmi olarak bir kitap kabul edilmeyeceğidir.

Bir kitabın, resmi olarak kitap olarak kabul edilebilmesi için Kültür Bakanlığı’na kaydının yapılması, ISBN numarası ve bandrolünün alınması gerekmektedir. Eğer ortaya çıkan eserinizin resmi olarak da kitap sıfatını kazanmasını istiyorsanız bu işlemlerden geçmesi zorunludur.

Kitap bastırmak istiyorum herkesin merak ettiği bir diğer soru ise baskı dosyalarının nasıl hazırlanacağıdır.

 

1 Adet Kitap Bastırmak İstiyorum

Baskı dosyaları nasıl hazırlanır?

Kitapların baskıya alınması için iki temel işlem bulunmaktadır. Bunlar iç sayfalarının tasarlanması olarak tanımlanan dizgi (mizanpaj) çalışması ve kapak tasarımıdır. Sadece Word üzerinden ya da bazı basit tasarım programları üzerinden bu dosyaları tasarlamanız oldukça zordur. Dizgi ve kapak çalışmaları uzman grafik tasarımcılar tarafından, Indegisn ve Photoshop ya da benzerleri gibi teknik özel programlarda tasarlanarak yapılmaktadır. Bu nedenden dolayı grafik tasarımcılardan destek almanızda ciddi bir yarar bulunmaktadır.

Kitabı yayımlamak mümkün müdür?

Kaleme aldığınız ve bir adet bastırmayı planladığınız kitabınızı resmi olarak da yayımlamanız mümkündür. Bunun içinse en pratik yol bir yayınevi ile dosyanızı paylaşmanızdır. Yayınevleri sizin adınıza başta tüm dizgi ve kapak tasarımları gibi tüm tasarım işlemlerini ve ISBN, bandrol alınması gibi resmi işlemleri takip eder ve ayrıca kitabın basılmasını sağladıktan sonra satış sitelerinde satışa açarak okurların ulaşmasını sağlar. Bu durum ise elbette ki maliyet açısından biraz daha yüksek olacak bir durumdur. Fakat Loti Kitap butik yayıncılık sistemiyle düşük maliyetlerle kitabınızı yayımlatmanız mümkündür.

1 adet kitap bastırmak istiyorum!

Eğer sizler de kitabınızdan ister bir adet bastırmak için tasarım hizmeti almak, isterseniz yakın maliyetlerle yayınlatmak isterseniz Loti Kitap ekibinden destek alabilirsiniz. Kitabınızın tüm resmi süreçleri, tasarım, dağıtım ve satışa açılması gibi işlemleri bize devredebilir ve kitabınızın okurlarla buluşmasının keyfini çıkarabilirsiniz. Bizlere iletişim sayfamızdan ya da Whatsapp üzerinden hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

 

Kategoriler: Blog

Whatsapp'tan Ulaş!